Jaké látky obsahují prací prostředky
V průběhu let se prací proces stále víc stává záležitostí chemickou, mechanická práce rukou je nahrazena chemickým účinkem.
- Tenzidy: (povrchově aktivní látky) tvoří jednu z nejdůležitějších součástí pracích prostředků. Snižují povrchové napětí vody, a tím zvyšují smáčitelnost textilií. Odstraňují nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování na textiliích. Všechny tenzidy, které se používají v pracích prostředcích jsou dle norem EU biologicky rozložitelné.
- Změkčovací prostředky: slouží pro odstranění tvrdosti vody, neboť měkká voda je důležitým předpokladem pro úspěšné praní. Navíc změkčená voda chrání i pračku samotnou. Podle druhu použitých změkčovadel lze prací prostředky rozdělit na fosfátové (obsahují fosfáty) a bezfosfátové (obsahují zeolity v kombinaci s dalšími látkami, např. polykarboxyláty).
- Bělící prostředky: odstraňují barevné nečistoty (např. skvrny od ovoce, zeleniny, vína) oxidací, tj. působením kyslíku.
- Zásadité látky: řídí hodnotu pH prací lázně, způsobují lehké bobtnání textilních vláken a tím zvyšují účinnost pracího prostředku. Používají se např. soda nebo křemičitany.
- Ochranné koloidy: zabraňují znovuusazování nečistot na tkaninách.
- Prostředky na ochranu vlákna: jedná se o stabilizátory, které vážou těžké kovy, udržují je v rozpuštěném stavu a tím brání jejich škodlivému vlivu při pracím procesu.
- Enzymy: štěpí nečistoty- mastnoty, bílkoviny, škroby.
- Optické zjasňující prostředky: fluorescentní látky přeměňují UV záření na viditelné světlo a tak prádlo vypadá světleji.
- Parfémy: dávají prádlu příjemnou vůni.
- Plnidla: (nejčastěji soli) přidávána do pracích prášků proto, aby zůstaly sypké.